2024. gada 26. aprīlis
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Bīsties Dieva un ievēro
viņa baušļus, jo tas ir viss,
kas cilvēkam jādara!
Māc 12:13

Jēzus atbildēja:
"Augstākais ir: klausies, Israēl,
Kungs, mūsu Dievs, ir vienīgais
Kungs. Un mīli Kungu, savu
Dievu, no visas sirds un no
visas dvēseles, un ar visu prātu,
un ar visu spēku. Otrs ir šis:
mīli savu tuvāko kā sevi pašu. –
Par šiem augstāka baušļa nav.
Mk 12:29–31

Īpašā nodarbība Godly play

2014. gada Baznīcu dienās, Cēsīs,  man radās iespēja iepazīt Godly play mācīšanas metodi. Tā mani uzrunāja, un jau toreiz sapratu, ka vēlētos šādas nodarbības pasniegt arī mūsu skoliņas bērniem, jo šī mācīšanas metode ļauj izdzīvot Bībeles stāstu katram personiski.

Kad savā e-pastā saņēmu uzaicinājumu pieteikties apmācībām, es to izdarīju nekavējoties.  Man tika piedāvāta iespēja piedalīties iepazīšanās nodarbībā Salaspils draudzē, kur iepazinos ar Godly play skolotāju Līgu Cepurīti. Sestdiena, ko pavadīju Salaspilī, man sniedza ne tikai zināšanas par Godly Play, bet arī jaunu pieredzi un draugus. Es nolēmu uzaicināt Līgu viesos pie mums, lai iepazīstinātu arī mūsu skoliņas bērnus ar šo burvīgo pieredzi.

1. februāra svētdienā mēs kopīgi varējām piedzīvot īpašo Godly play nodarbību ar Līgas atvesto Bībeles stāstu. Gan Līga, gan nodarbības struktūra, gan tās norise bija jaunums mūsu skoliņas bērniem. Viņi bija mazliet apjukuši un patīkami pārsteigti par jauno kārtību. Piemēram, parasti, būdami mazajā zālē, mēs apavus atstājam kājās, bet šoreiz tos novilkām. Parasti nodarbība notika pie lielā galda, šoreiz - uz grīdas.

"Tu esi īpašs, Pančinello!"

Mūsu skoliņā katru gadu tiek iestudēta luga. To mūsu draudzes cilvēkiem parasti rādām Zvaigznes dienā. Šogad ideja par lugas tēmu radās mūsu atraktīvajai skolotājai Dacītei.

4. janvārī baznīcas mazajā zālē rādījām lugu „ Tu esi īpašs, Pančinello!”. Tas bija stāsts  par kādu  koka lelli Pančinello, kurš, dzīvodams starp citām koka lellēm, nonāca pie pārliecības, ka ir nekam nederīgs un noniecināms. Kādu dienu viņš satika lelli Lūčiju, kura neiespaidojās no citu izteiktajiem vērtējumiem – citu leļļu pateiktie slavinājuma vai noniecinājuma vārdi viņu neietekmēja.  Lūčija  ieteica  Pančinello  apciemot  galdnieku Ēli, kurš  ir  leļļu  radītājs. Šoreiz  galdnieka  lomu  atveidoja  mācītājs. Ciemošanās un saruna ar galdnieku būtiski izmainīja nepārliecinātā Pančinello domas par sevi. Kāpēc Lūčiju  neietekmēja  citu  leļļu viedokļi? Jo viņa zina, ka tas, ko domā radītājs, ir daudz svarīgāks par to, ko domā viņa radītās lelles. „Apkārtējo vārdi var ietekmēt tikai tad, ja to atļauj,” saka galdnieks Ēlis.

Spēlējoties lomās, bērni piedzīvo notikumus ar savām emocijām un sajūtām. Manuprāt, piedaloties lugā, viņi var mainīt domas arī par sevi. Novēlu katram bērnam saglabāt ticību Radītājam un sev, lai citu cilvēku pavirši pateiktie vārdi nespētu graut viņa pašnovērtējumu.

Paldies visiem draudzes locekļiem, kuri atlicināja laiku pēc dievkalpojuma, lai noskatītos mūsu uzvedumu! Aicināsim Jūs arī nākošgad.

Skolotāja Ilze

Kā tapa luga "Svētās ģimenes stāsts"

Jau veselu gadu esmu Svētdienas skolas skolotāja un kopā ar mani vienmēr ir jaukā Guntiņa. Bez viņas nav iedomājama nodarbība.

Par Ziemassvētku uzvedumu, kuru gribējām parādīt draudzei, biju prātojusi vairākas dienas, līdz kādā ļoti agrā rītā radās doma, ka lugu varētu iestudēt ar  papīra  lellēm. Ideju  ar  īsziņu  nosūtīju  Guntiņai. Ar to arī viss  sākās! Uz  nākamo nodarbību  Guntiņa  atnesa  lugas  scenāriju, un  mūsu  enerģiskā  komanda  ķērās  pie  leļļu  aktieru  izgatavošanas. Lielākā  priekšrocība papīra lellēm ir tā, ka aktiera „slimības” gadījumā to var itin viegli aizvietot.

Ir pienākusi  uzstāšanās diena. Skatītāji sapulcējušies mazajā zālē. Draudzes priekšnieks Vilis Kolms saka ievadvārdus.
„Mīļais Debesu Tēvs! Esi ar mums kopā un dāvā, ka viss labi izdotos!” mēs katrs klusībā lūdzamies.

Pirmie uz skatuves parādās Eņģelis, Jāzeps un Marija. Teicēja lasītais teksts palīdz skatītājiem labāk iztēloties senos notikumus, bet mūsu lelles jauki atdzīvina šo stāstu. Zvaigznīte un mazie dzīvnieciņi ir pašā uzmanības centrā. „Mēs atnesām Jums dāvanas,” saka gudrie. Bet man gribas teikt, ka mūsu labākā dāvana esat Jūs – skatītāji. Bez Jums šeit būtu tikai mīļi bērni un jaukas papīra lelles. Tieši Jūsu aplausiem atskanot, mēs pārvēršamies par māksliniekiem.

Šodien mazajā zālē mēs bijām visi kopā: bērni, draudzes locekļi – veci un jauni, mūsu koris un mācītājs ar savu ģimeni. Paldies ikvienam, kas šo sadraudzības pasākumu padarīja īpašu ar savu klātbūtni! Šeit, kopībā, mēs no jauna varējām stiprināties pārliecībā, ka Dievs ir tepat!

2014. gada 19. janvārī

Svētdienas skolas skolotāja Ilze Ušacka

Svētdienas skoliņa mūsu draudzē

Ienāku baznīcā –
mūsu lielajā svētnīcā.

Šeit viss kļūst mierīgs –
gan prāts, gan domas, gan kustības. Redzu, mūsu svētdienas bērniņi jau ir sanākuši un priecājos par atkal tikšanos. Man prieks, ka esam divatā ar Guntiņu. Dievs zina, ka divatā darbi sokas vieglāk.

Nodarbībai esam gatavas. Šodien mēģināsim noskaidrot kāpēc Jānis Kristītājs nācis pirms Jēzus, skatīsimies filmiņu par Jāņa misiju, ar savām rokām izgatavosim Svētā Gara balodi.

Dievkalpojums ir sācies. Pirmā dziesma, ievads un grēksūdze. Šajos dievkalpojuma posmos svētdienas skoliņas bērni vienmēr piedalās kopā ar draudzi. Bērniem nav viegli palikt klusiem un mierīgiem, jo šeit viņi satiek savus draugus reizi nedēļā un stāstāmā ir krietni daudz. Taču, pat viņi sajūt nopietno atmosfēru un saprot, ka šeit notiek kaut kas īpašs.