2020. gada 25. novembris
Kate, Katrīna, Katrīne, Trīne, Kadrija
Jūs dzerat no vīna kausiem un
labākajām eļļām svaidāties – vis
nesērojat, ka Jāzeps sagrauts!
(Am 6:6)

Mudini šā laika bagātos,
lai viņi nav augstprātīgi un
neliek cerību uz bagātību, kas
ir nedroša, bet lai paļaujas uz
Dievu, kas visu mums bagātīgi
sagādā mūsu priekam.
Liec viņiem darīt labu, lai viņi
kļūst bagāti labos darbos, lai ir
augstsirdīgi un devīgi, tā sakrājot
sev stingru pamatu nākamībai,
lai tādējādi dzīvotu īstu dzīvi.
(1Tim 6:17–19)

Ceturtdienas dvk novembrī nenotiek

Uzzini vairāk >>
Novembrī nenotiek

Iesvētību kurss
trešdienās 19.00
baznīcas mazajā zālē
Uzzini vairāk >>

Konsultācijas un atbalstu

sociālo problēmu risināšanā
iespējams saņemt katra mēneša
2. svētdienā no 10.00 līdz 11.00 baznīcas priekšnamā (narteksā)

Tālr. 26331770 (Alda)

Tomēr M. Luters mūs ir aicinājis pārlasīt Bībeli atkal un atkal, lai ikreiz gūtu kādu jaunu atklāsmi. Tā ir arī šoreiz, kad pārdomājam par šīm piecām jaunavām. Kur tad slēpjas viņu nesaprātīgums? Šķiet, ka atbilde ir skaidri redzama, jaunavas laikus nebija nodrošinājušās ar eļļu saviem lukturiem. Mēs esam nesaprašanā par viņu attieksmi, jo kāzām cilvēki parasti gatavojas ļoti rūpīgi. Arī mēs paši, būdami ielūgti, jau laikus sarūpējām dāvanu, sievas pasūtīja jaunas kleitas, vīri kārtoja braucamos un pieteica neizmantotās brīvdienas. Pēc cilvēku kritērijiem tieši procesa plānošana, sagatavošana un sekmīga norise ir saprātīguma pamatā. Un mēs esam bijuši saprātīgi kāzu viesi, ja braucot uz kāzām, mūsu auto neapstājās degvielas trūkuma dēļ. Citādi arī mēs būtu spiesti meklēt benzīnu kā šīs jaunavas eļļu.

Šādi raugoties, mēs neredzam neko neparastu saprātīgo jaunavu attieksmē pret vieglprātīgajām, un, iespējams, tāpēc palaižam garām un neievērojam viņu neiejūtību, atsakot iespēju arī draudzenēm apgaismot ceļu ar saviem lukturiem. Un nesaprātīgās tiek sūtītas laukā, piķa melnajā tumsā, kur nelaime var uzglūnēt ik uz soļa, pie tirgotāja pēc eļļas, kurš nakts laikā guļ un nemaz netirgojas. Jaunavas iet, un tas nu nemaz nav gudri, jo iepriekš jau bija skaidrs, ka viņas atgriezīsies tukšā. Rezultātā eļļas nav, lukturi ir izdzisuši, un Kungs viņām saka: “Es jūs nepazīstu, jo es jūs neredzu.”

Vai gan jaunavas nevarēja paredzēt šādu iznākumu jau iepriekš? Droši vien, ka varēja. Kāpēc tad viņas tomēr paļāvās gudro jaunavu spiedienam? Mēs visi ikdienas dzīvē vērtējam sevi attiecībā pret citiem. Un arī eļļas trūkums bija šo jaunavu zemā pašvērtējuma cēlonis, tāpēc viņas riskēja un gāja naktī, ar vienu domu - ja nu mums tomēr izdodas.

Daudz labāk tām būtu bijis palikt, un atzīstoties savā nevērībā, lūgt draudzeņu palīdzībai un kopā ieiet kāzu namā. Bet viņām pietrūka neatlaidības un ticības.

Vai arī mēs neesam līdzīgā situācijā? Vai mums pietiek ticības, ka Jēzus mūs neatstums, kad nāksim pie Viņa? Atcerēsimies, ka farizeji un Rakstu mācītāji pārmeta Jēzum, ka Viņš ēda ar muitniekiem un netiklēm. Jēzus pieņem ikvienu, tāpat arī līgavainis. Viņš pavisam noteikti būtu aicinājis kāzās arī tās jaunavas, kuru lukturi bija izdzisuši. Neatlaidība un ticība ir kopjama, paliekot kopībā, tur, kur ir gaisma – sirds siltums. Paliekot tumsā, prom no ticīgo kopības, ticības pieaugšanas brīdis var arī nepienākt - noskanēs tavs zvans uz mūžību, un durvis jau būs ciet. Tāpēc nekaunies, esi neatlaidīgs, atzīsti savu nepilnību un nāc tūlīt!

Kāds draugs man nesen ironiski sacīja: “Ja es nāktu uz Baznīcu, tad visi eņģeļi svilptu.” Uzreiz es iedomājos par futbola stadionu un tur svilpjošajiem līdzjutējiem. Tikai vēlāk domājot par šo atmiņā iespiedušos frāzi, es sapratu, cik gan tā būtībā ir traģiska. Tas bija tāda cilvēka spriedums, kurš ir atmetis visam ar roku, domājot, ka gan jau viss beigās nokārtosies.

Šodienas līdzība ir brīdinājums mums. Nenokavē šī mirkļa iespējas, neatliec to! Arī bērnam tūdaļ pēc piedzimšanas ir jāsāk elpot pašam, to nevar atlikt uz vēlāku laiku. Tagad, vai nekad! Mums tiek atgādināts, ka mēs visi esam ielūgti kāzās, kur vieta ir ne tikai pareizajiem - tiem, kam garīgās eļļas pārpārēm -, bet mums visiem. Maldoties pasaules tumsā un meklējot tur risinājumus un atbildes – tu, visticamāk, nokavēsi pašu svarīgāko notikumu – kāzu svinības. Jaunavas kļūdījās, bet tev ir iespējams nekļūdīties, jo runa ir par tavu dzīvi un tavu izvēli. Jēzus gaida mūs.
Būt gatavam nozīmē apzināties savu nepilnību un iet uz kāzām, jo ielūgums mums ir. Tur netiek gaidītas mūsu īpašības, bet gan mēs paši. Lai, zemojoties un lūdzot pēc žēlastības, mēs to Dieva mīlestībā arī saņemtu. Jo Dieva valstība ir process, kurā mēs nākam un stājamies Jēzus priekšā, jau iepriekš gaidīti, tieši tādi, kādi esam, lai ticīgo kopībā augtu ticībā un mīlestībā. Lai Svētais Gars mums palīdz ieraudzīt šo ceļu un, ejot pa to, iemantot Dieva valstību jau šobrīd!

Āmen.