Redaktora sleja
Ceļā ar Dieva svētību
Fotogalerija
Ar Poides baznīcu ir saistīts arī sens stāsts par viltīgajiem igauņiem. Salinieki turējuši aplenkumā krustnešu karotājus, kuri bija patvērušies aiz biezajiem baznīcas mūriem. Lai izmānītu ienaidnieku ārpusē, igauņi solījuši krustnešiem – ja nākšot ārā, ar zobeniem šos necirtīšot. Lai gan baznīcas mūri sargā, bet bez ēdiena jau ilgi neizturēsi, un krustneši, ticēdami solījumam, nākuši ārā. Salinieki solījumu turējuši, ar zobeniem necirta, bet nomētāja ienaidniekus ar akmeņiem.
Kā nākamo apskatījām Kaali meteorīta krāteru – palielu, apaļu bedri, kuru pirms aptuveni 7 tūkstošiem gadu izveidoja krītošais debesu akmens, un devāmies uz salas tālāko dienvidu punktu, lai aplūkotu Sorves bāku un uzmestu aci attālajam Kurzemes krastam. Lai atvieglotu kuģošanu Irbes šaurumā (igauniski – Kura kurk), kas plešas starp Igaunijas un Latvijas krastiem, bāka Sorves pussalā tika uzbūvēta jau 1770. gadā, vācieši, atkāpjoties, 1944. gadā to uzspridzināja. Tagadējais 52 m augstais tornis Sorves pussalā uzcelts 1960. gadā.
Sorves pussala noslēdzas ar šauru zemes strēli, aiz kuras jūrā Kurzemes virzienā ir saredzamas vairākas mazas saliņas. Igauņi stāsta, ka šīs saliņas esot radušās no akmeņiem, kurus milzis Suur Tõll metis pakaļ velnam, dzenot to projām no salas. Atliek pajautāt – kur tad tas velns ir aizmucis, vai tik nebūs ieskrējis biezajos Kurzemes mežos?
Jau saulei rietot, ieradāmies mūsu pagaidu mītnē Sorves pussalā, kur mūs sagaidīja smaidīgais un viesmīlīgais atpūtas māju īpašnieks Juri Mitt. Izvietojušies mums atvēlētajā mājas daļā, ātri pagatavojām vakariņas un, paēduši, devāmies pie miera, lai nākamajā dienā agri no rīta brauktu uz Triigi ostu un celtos pāri jūrai uz Hījumā salu.
LATVIJAS EVAŅĢĒLISKI LUTERISKĀS BAZNĪCAS
RĪGAS JAUNĀ SVĒTĀS ĢERTRŪDES DRAUDZE
Reģ. Nr. 90000302018
A/S Swedbank LV93HABA0551005442468